امروز سیب نیوتن از درخت گوگل افتاد!

اینجاست که اگر تا این زمان متوجه این ابتکار جالب گوگل نشده باشید با نگهداشتن نشانگر موشواره خود بر روی لوگوی گوگل نوشته می‌شود: تولد “سر آیزاک نیوتن”.

http://binamobineshan.persiangig.com/WordPress/402880110_orig.jpg

کلیک برروی لوگوی تغییریافته گوگل کاربران را به صفحه نتایجی هدایت می‌کند که لینک وب‌سایت‌های حاوی اطلاعات درباره آیزاک نیوتن مشاهده می‌شوند.

http://binamobineshan.persiangig.com/WordPress/362750110_orig.jpg

به نظر می‌آید اگرچه پیش از این لوگوی گوگل به مناسبتهای مختلف تغییر داده شده اما این اولین باری باشد که لوگوی گوگل به نوعی به صورت متحرک به نمایش در می‌آید و یا در آن از عناصری متحرک استفاده می‌شود.
افتادن سیب به داستان مشهور کشف قانون جاذبه زمین از سوی این دانشمند انگلیسی اشاره دارد.

مطابق داستانی بسیار مشهور، روزی نیوتن زیر یک درخت سیب نشسته بوده که ناگاه سیبی بر سرش می‎افتد و از این اتفاق او به یکسانی ماهیت نیروی گرانش زمینی و سماوی پی می‎برد. داستان فوق در واقع روایت اغراق شده ایست از خاطره‎ای که خود نیوتن نقل کرده بود مبنی بر اینکه یک روز کنار پنجرهٔ اتاق خانه اش به تماشای باغ نشسته بود که افتادن سیبی از درختی نظر او را جلب کرد.
سال‌ها بعد در ۱۵ آوریل ۱۷۲۶، او به دوست نویسنده اش ویلیام استاکلی گفت: ” واقعه مذکور این سؤال را به ذهنم آورد که چرا سیب همیشه مستقیما به پایین می‎افتد؟ چرا به جای حرکت به سمت مرکز زمین به طرفین یا رو به بالا نمی‎رود؟”.

http://binamobineshan.persiangig.com/WordPress/142380110_orig.jpg

سر آیزاک یا اسحاق نیوتن فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، فیلسوف و کیمیاگر شهروند انگلستان در ۲۵ دسامبر سال ۱۶۴۲ به دنیا آمد.
نام نیوتن با انقلاب علمی در اروپا و ارتقای نظریهٔ خورشید-مرکزی پیوند خورده‎ است. او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردشهای زمینی و آسمانی را کشف کرد. وی همچنین توانست برای اثبات قوانین حرکت سیارات کپلر برهان‎های ریاضی بیابد. در جهت بسط قوانین نامبرده، او این جستار را مطرح کرد که مدار اجرام آسمانی مانند ستارگان دنباله دار، لزوماً بیضوی نیست بلکه می‌تواند هذلولی یا شلجمی نیز باشد. افزون بر اینها، نیوتن پس از آزمایش‎های دقیق دریافت که نور سفید ترکیبی از تمام رنگ‌های موجود در رنگین‌کمان است. او فرضیه موجی هویگنس را دربارهٔ نور رد کرد. از دیدگاه نیوتن نور جریانی از ذرات است که از چشمه نور به بیرون فرستاده می‌شوند.
وی در  ۳۱ مارس 1727 درگذشت.

منبع: سایت راسخون

/ 5 نظر / 28 بازدید
دخترک افغان

سلام بینام و نشان عزیز.مر30 که سر زدی.چه جالب بود اصلاً دقت نکردم :دی راسی لینکت میکنم!یه چیز دیگه صفحه ی وبلاگت خیلیییییییییییی دیر باز میشه [ناراحت]

روح الله

سلام بر شما اون شعر از ÷روین اعتصامی هستش بخشی ازون شعر ....زشيطان بدگمان بودن نويد نيك‌فرجامي‌است چون خون در هر رگي بايد دواند اين بدگماني را نهفته نفس سوي مخزن هستي رهي دارد نهاني شحنه‌اي مي‌بايد اين دزد نهاني را چو ديوان هر نشان و نام مي‌پرسند و مي‌جويند همان بهتر كه بگزينيم بي نام و نشاني را تمام كارهاي ما نمي‌بودند بيهوده اگر در كار مي‌بستيم روزي كارداني را هزاران دانه افشانديم و يك گل زان ميآن نشكفت به شورستان تبه كرديم رنج باغباني را....

هومن معین

خیلی جالب بود لوگوی گوگل... پست خوبی بود[گل]

ت ی ن ا

سلام سارا جون ببینم UTT-8 درسته؟ آخه من موزیلا باز میکنم درسته [متفکر]

نیلوفر

چه قشنگ و مبتکرانه:) خیلی پست خوبی بود:)